Dôjde k rozšíreniu počtu solárnych panelov na strechách domov?

Autor: Milan Drbohlav | 24.10.2014 o 0:00 | (upravené 26.10.2014 o 9:53) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  122x

Bude dotácia dostatočným impulzom na to, aby si Slováci začali masovo inštalovať domáce elektrárne? Čím prispeje slovenská vláda k rozvoju malej fotovoltiky do 10 kWp?

Predpokladajme, že možnosť požiadať o dotáciu na malú fotovoltiku do 10 kWp bude v najbližších dňoch skutočnosťou. Položil som si otázku, či táto finančná injekcia z prostriedkov EÚ skutočne prinesie rozvoj domácich solárnych elektrární, ako v rozhovore pre portál solarnenovinky.sk tvrdí vicepremiér pre investície Lubomír Vážny. Ešte viac ma zaujala táto jeho poznámka: Mladí ľudia sa snažia zabezpečiť si dodávky energie cez zelené zdroje. To je však náročné. Každý záujemca musí vynaložiť desať percent času na inštalovanie zariadenia a deväťdesiat percent na byrokraciu. My to úplne obrátime.“ Celý rozhovor si môžete prečítať tu. Vyhlásení o znižovaní byrokracie v súvislosti s domácimi solárnymi elektrárňami bolo už veľa a výsledok žiadny. Ani v súčasnosti neboli ešte zverejnené pravidlá pre podávanie žiadostí o dotáciu a takisto som nezaznamenal žiadne zmiernenie byrokracie pred tým, než sa konečne domáca elektráreň začne montovať. Len dúfam, že to nedopadne ako v Česku, kde dosiaľ nebola zrušená povinnosť pre majiteľov domácich elektrární, registrovať sa ako drobný podnikateľ. Dotácie z európskych fondov je určite dobrá vec, ale čím prispeje slovenská vláda? Asi ničím, pretože nič konkrétne nebolo zatiaľ zverejnené. Všade je iba počuť, aké je získavanie energie z obnoviteľných zdrojov užitočné, akú prináša energetickú nezávislosť, ale o ekonomickej výhodnosti takto získanej energie sa toho mnoho verejnosť nedozvie. Zdá sa mi trochu naivné, že pán Vážny sa spolieha na mladých ľudí, ktorí predstavujú ekonomicky najslabšiu skupinu slovenskej spoločnosti. Má vôbec predstavu, koľko stojí stavba i malého rodinného domčeka a k tomu ešte inštalácie domácej elektrárne? Pán Vážny tiež tvrdí, že prostriedky z operačného programu Kvalita životného prostredia sa môžu i zvýšiť, ale nedopadne to nakoniec tak, že Slovensko nevyčerpá ani to, čo by čerpať mohlo?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto zneužije urgentný príjem zaplatí desať eur, navrhuje Drucker

Viac ako 70 percent výjazdov záchraniek k pacientom, ktorých dovezú na nemocničnú pohotovosť, je podľa analytika zbytočných.

KOMENTÁRE

Plátanie dier v zdravotníctve

Rizikom sú príhody s fatálnym následkom, ktoré imidž dobrej reformy neurobia.

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť.


Už ste čítali?